joomla

Joomla!: poznaj najważniejsze zalety i wady darmowego systemu CMS

Joomla! to drugi najpopularniejszy system CMS na świecie. Najchętniej sięgają po niego osoby mające choćby podstawowe pojęcie o tworzeniu stron internetowych, co jednak nie oznacza, że jeśli jesteś zupełnie początkujący, to Joomla! nie spełni Twoich oczekiwań. Ten darmowy CMS ma wiele kluczowych zalet, ale na pewno nie jest idealny i ma także swoje wady. Czy Joomla! będzie dobrym wyborem dla Ciebie? Nasz artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Jakie są zalety Joomla!?

Najważniejszą zaletą tego skryptu jest jego uniwersalność. Pod tym względem Joomla! dystansuje nawet WordPressa, ponieważ znacznie lepiej nadaje się do tworzenia rozbudowanych stron internetowych, w tym portali. Oczywiście wymaga to opanowania choćby podstaw wembasteringu, jednak gdy już zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności, organizacja tego CMS-a po prostu Cię zachwyci. Panel administracyjny Joomla! jest znacznie bardziej rozbudowany niż ten w WordPressie. Nieprzypadkowo doświadczeni webmasterzy o wiele chętniej korzystają ze skryptu z wykrzyknikiem w nazwie.

Joomla! nie sprawia praktycznie żadnych problemów na etapie instalacji i poradzi sobie z tym każdy, zwłaszcza ktoś, kto wcześniej „bawił się” WordPressem. Pobranie i instalacja na serwerze nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Pod tym względem Joomla! o kilka długości wyprzedza chociażby popularnego w Polsce Drupala.

Kolejnym atutem skryptu jest mnogość wtyczek, dodatków i szablonów graficznych. Nie będziesz mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem potrzebnych Ci plug-inów, co przekłada się na znakomitą funkcjonalność CMS-a. Ważne jest też to, że masz do wyboru tysiące zupełnie darmowych dodatków i szablonów.

Joomla! wręcz idealnie nadaje się do tworzenia mocno rozbudowanych stron, posiadających dziesiątki czy nawet setki zakładek. Charakterystyczne dla tego CMS-a jest to, że oferuje zaawansowany system nawigacji umożliwiający bardzo łatwe zarządzanie treścią witryny bez względu na wielkość jej zasobów.

Nie zapominajmy również o świetnym wsparciu technicznym. Jak już wspomnieliśmy, Joomla! to drugi najpopularniejszy CMS na świecie, stąd w Internecie znajdziesz tysiące poradników i tutoriali. Działa również anglojęzyczne forum dla społeczności korzystającej z tego skryptu.

Wady? Też ich nie brakuje

Choć Joomla! zdecydowanie jest jednym z najlepszych darmowych systemów CMS, to ma kilka poważnych wad, o których musisz wiedzieć. Przede wszystkim nie licz na to, że uda Ci się przy pomocy tego skryptu stworzyć w 100% spersonalizowaną stronę internetową. Mimo wszystko wciąż jest to dość ograniczone narzędzie, które ma pełnić funkcję uniwersalnego CMS-a. Dla początkujących czy nawet średniozaawansowanych użytkowników nie powinno to mieć jednak aż takiego znaczenia.

O wiele ważniejszą wadą Joomla! jest zasobożerność. Decydując się na ten CMS pamiętaj, aby dobrać odpowiednie parametry serwera. Joomla! po prostu zajmuje wyraźnie więcej miejsca niż chociażby WordPress. Przy mało wydajnym serwerze będzie się to niestety wiązać z wolnym ładowaniem się strony.

Z punktu widzenia początkujących użytkowników wadą może być też… poziom rozbudowania skryptu. Rzeczywiście, za pierwszym razem Joomla! potrafi lekko przerazić, zwłaszcza jeśli zestawimy ją z największym rywalem, czyli WordPressem. Gdy jednak oswoisz się z mnogością funkcji, docenisz fakt, że Joomla! tworzy idealne warunki do rozwijania swoich umiejętności webmasterskich.

Podsumowując: Joomla! to świetny system CMS i równorzędny rywal dla WordPressa, choć przeznaczony dla nieco innego użytkownika. Jeśli wymienione wady Ci nie przeszkadzają i planujesz stworzyć bardziej rozbudowaną stronę www, to naprawdę trudno o lepszą propozycję.