joomla

Szablon dla Joomla!: jaki wybrać, gdzie szukać?

Dla końcowego użytkownika strony internetowej mało ważne jest to, w jaki sposób została stworzona i z jakiego CMS-a korzysta. Liczy się wyłącznie jej wygląd, funkcjonalność oraz zawarta na niej treść. Dlatego bardzo ważnym etapem prac nad witryną jest zaprojektowanie jej front-endu. Jeśli jesteś początkującym twórcą stron www, to nie ma sensu, abyś „bawił się” w samodzielne tworzenie tzw. templatki. Znacznie łatwiej, szybciej i taniej będzie skorzystać z gotowego szablonu dla Joomla! Tutaj wybór jest ogromny, a my podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i gdzie właściwie powinieneś szukać szablonów.

Dlaczego nie samodzielnie?

Pewnie, że autorski layout strony internetowej jest zdecydowanie najlepszą opcją, ale tylko pod warunkiem, że wykona go ktoś „ogarniający” projektowanie grafiki na potrzeby Internetu, a także znający choćby podstawy UX. Jeśli ten opis nie za bardzo do Ciebie pasuje, to nie trać czasu na męczenie się z layoutem witryny. Wyjdzie słabo i niemal na pewno w końcu i tak skorzystasz z gotowca.

Być może trafiłeś na poradniki, których autorzy straszą przed rzekomo poważnymi konsekwencjami wizerunkowymi korzystania z gotowych szablonów. Nie wspominają tylko, że z punktu widzenia osoby planującej stworzenie dość prostej witryny, koszt zaprojektowania indywidualnego layoutu jest absurdalnie wysoki.

Poza tym już dawno minęły czasy, gdy mieliśmy do wyboru kilka szablonów na krzyż, przez co były one powielane na tysiącach stron. Obecnie można przebierać w naprawdę fajnych, kreatywnych templatkach i nawet używając gotowca wyróżnić swoją witrynę na tle innych.

Darmowe czy Premium?

Szablony dla Joomla! dzielą się na dwie podstawowe kategorie: bezpłatne i płatne. Nietrudno się domyślić, że te pierwsze raczej nie gwarantują efektu WOW, choć oczywiście zdarzają się chlubne wyjątki. Na które rozwiązanie powinieneś się zdecydować?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaką stronę właściwie projektujesz. Jeśli ma to być prosta wizytówka czy blog, to śmiało możesz poprzestać na darmowym szablonie dla Joomla! (szukaj ich wpisując w Google frazę np. Free Joomla! Template). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś sięgnął do kieszeni i wybrał szablon z kategorii Premium.

Czy warto płacić za templatkę dla Joomla!? Jeśli oczekujesz bardzo dobrego efektu, to zdecydowanie tak. Zwłaszcza, że ceny takich szablonów wcale nie są porażające. Świetny, funkcjonalny i efektowny szablon możesz mieć już za 20-30 dolarów. Są templatki tańsze, ale i droższe. Obowiązuje prosta zasada: cena szablonu niemal zawsze ma bezpośredni związek z jego jakością.

Uwaga!
Wybierając szablon koniecznie upewnij się, że jego autor przekazuje pełne prawa do komercyjnego używania templatki (czyli np. wykorzystania jej na firmowej stronie www).

Bazy szablonów dla Joomla!

Istnieje mnóstwo tego typu baz, w których często można znaleźć tysiące szablonów: zarówno płatnych, jak i zupełnie darmowych. Najpewniejsze adresy to:

  • www.joomlaos.de – katalog oferuje dostęp do około 5000 bezpłatnych szablonów;
  • www.templatemonster.com – bardzo popularna baza, która jednak zawiera wyłącznie płatne szablony dla Joomla!;
  • www.bestofjoomla.com – w tej bazie znajdziesz około 3000 darmowych szablonów;
  • www.joomla24.com – szablony, dodatki, wtyczki – jest tego sporo, dlatego warto zajrzeć pod ten adres;

Ciekawą opcją może być również wykupienie abonamentu, który umożliwia nieograniczone korzystanie z komercyjnej bazy profesjonalnych szablonów dla Joomla! W Polsce dużą popularnością cieszy się www.gavick.com.

Na koniec przypomnimy, że zakup szablonu jeszcze nie rozwiązuje kwestii układu i wyglądu witryny. Nie sugeruj się tym, jak dany szablon wygląda po jego dostosowaniu do konkretnej strony – u Ciebie może się to prezentować zupełnie inaczej. Będą Ci jeszcze potrzebne wtyczki czy moduły, dzięki którym całość zyska nie tylko na estetyce, ale przede wszystkim na funkcjonalności.