joomla

Przydatne wtyczki i dodatki do Joomla!

Nawet najlepszy system CMS nie jest kompleksowym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Aby móc zaprojektować witrynę w 100% odpowiadającą oczekiwaniom i wyróżniającą się na tle innych stron, niezbędne jest zastosowanie różnego rodzaju wtyczek oraz dodatków. To dzięki nim witryna zyskuje jeden z kluczowych atutów: funkcjonalność. Użytkownicy Joomla! na szczęście nie muszą się martwić ograniczoną dostępnością plug-inów. W naszym poradniku wymieniamy szczególnie przydatne wtyczki i dodatki do Joomla!, z których warto korzystać.

Community Polls

Jest to jedna z najpopularniejszych wtyczek do Joomla!, z której korzystają przede wszystkim twórcy blogów i portali internetowych. Plug-in umożliwia wstawienie sondy w treść artykułu (lub w dowolnym miejscu). Jest to dobry sposób na zaktywizowanie czytelników.

Alternatywą dla Community Polls jest AcePolls – również bardzo fajna wtyczka typu sonda, która jest nieco bardziej rozbudowana (m.in. wyświetla wyniki głosowania w postaci procentów i liczby oddanych głosów).

JComments

Z tej wtyczki korzysta większość twórców stron opartych na Joomla! Plug-in jest całkowicie darmowy i umożliwia dodawanie komentarzy pod artykułami. Stąd najczęściej stosuje się go na blogach i portalach. Trzeba przyznać, że wtyczka wyróżnia się świetną funkcjonalnością, zarówno z punktu widzenia komentujących, jak i moderatora dyskusji.

Rich Snippets votes

Z tej wtyczki powinni korzystać twórcy stron, którym zależy na dobrej widoczności witryny w wyszukiwarce. Rich snippets to wszelkie elementy wyróżniające adres strony w Google – najczęściej są to gwiazdki z oceną artykułu. Dzięki tej wtyczce do Joomla! każda witryna może zyskać taki atrakcyjny element, zwiększający szansę na to, że internauta kliknie akurat w link prowadzący do niej.

KeyCAPTCHA

Absolutna podstawa w czasach, gdy mamy do czynienia z poważnym problemem spamujących botów. Dzięki temu plug-inowi dodanie komentarza pod artykułem czy wysłanie zapytania z formularza kontaktowego będzie możliwe dopiero po potwierdzeniu, że nie jest się botem. KeyCAPTCHA wymaga ułożenia obrazka, co jest skuteczniejszą metodą weryfikacji, niż samo zaznaczenie okienka „Nie jestem robotem”.

Nice Social Bookmark

Jest to wtyczka umożliwiająca umieszczenie na stronie modułu z ikonkami najpopularniejszych portali społecznościowych, typu Facebook, Instagram czy Twitter. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek witrynę, która byłaby pozbawiona tego elementu. W końcu social media to podstawa komunikacji z użytkownikami i klientami.

W tym miejscu wspomnijmy również o wtyczce Social Share Buttons, która pozwala na wyświetlanie ikon portali społecznościowych pod lub nad artykułami. Celem jest oczywiście zachęcenie czytelników do podzielenia się treścią ze swoimi znajomymi.

News Show Pro GK5

To jeden z pierwszych wyborów dla osób projektujących blog lub portal internetowy w oparciu o skrypt Joomla! News Show Pro GK5 służy do wyświetlania listy artykułów w atrakcyjny dla czytelnika sposób. Dzięki temu layout witryny jest uporządkowany, co ma ogromne znaczenie w przypadku stron bardzo zasobnych w treść.

To oczywiście tylko wybrane przykłady. Wtyczek i dodatków do Joomla! jest około 10 tysięcy, dlatego nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem tego, co jest Ci akurat potrzebne. Pamiętaj jednak, że te najlepsze i najbardziej funkcjonalne plug-iny mogą być niestety płatne. Nie jest to jednak wada Joomla!, ponieważ z podobnym problemem mamy do czynienia chociażby w świecie WordPressa.