joomla

5 argumentów, które przekonają Cię do stworzenia swojej strony internetowej w oparciu o Joomla!

Joomla! znajduje się w absolutnej czołówce najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią strony internetowej. Nie wiadomo dokładnie, ile witryn zostało na niej zbudowanych, ale sam skrypt został pobrany z oficjalnego źródła grubo ponad 30 milionów razy. Joomla! lubią przede wszystkim bardziej doświadczeni webmasterzy, jednak po ten CMS spokojnie mogą sięgnąć także osoby mające znacznie skromniejszą wiedzę na temat tworzenia stron www. Jeśli wciąż się wahasz, czy Joomla! rzeczywiście będzie dobrym wyborem dla Ciebie, to sprawdź tych 5 argumentów – powinny Cię ostatecznie przekonać.

Dostęp do ogromnej bazy szablonów

Nie ma wątpliwości, że design strony w głównej mierze decyduje o jej atrakcyjności dla użytkownika. Funkcjonalność i stabilność są ważne, ale jeśli witryna będzie mieć chaotyczny i mało ciekawy layout, to odwiedzający raczej szybko z niej uciekną.

Tworząc witrynę w oparciu o CMS Joomla! masz spore pole do popisu w zakresie uatrakcyjnienia layoutu. Zyskasz dostęp do ogromnej liczby gotowych szablonów graficznych, zarówno płatnych, jak i zupełnie darmowych. Wpisz w wyszukiwarkę frazę np. Joomla! Responsive Template, a wyświetlą Ci się linki do baz z szablonami przystosowanymi do stron responsywnych.

Wybór jest naprawdę duży, a dzięki gotowej templatce zaoszczędzisz mnóstwo cennego czasu, który możesz wykorzystać do udoskonalenia funkcjonalności witryny. Co prawda pod względem liczby szablonów Joomla! ustępuje WordPressowi, ale trudno jest nam sobie wyobrazić, aby ktokolwiek miał problem ze znalezieniem czegoś idealnie pasującego do tematyki jego strony.

Mnóstwo wtyczek, rozszerzeń i innych dodatków

Nie znamy dokładnej liczby tych elementów, ale szacuje się ją na około 10 tysięcy. To powinno Ci w zupełności wystarczyć. Co prawda Joomla! już w podstawowym, „gołym” pakiecie oferuje bardzo ciekawe możliwości w zakresie personalizacji witryny, ale mimo wszystko najpewniej będziesz chciał skorzystać z różnych plug-inów. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Masz dużą swobodę w wyborze np. liczników odwiedzin, wtyczek do social mediów czy formularzy kontaktowych.

Bardzo zaawansowane opcje zarządzania

Panel administracyjny Joomla! może Ci się wydać dość skomplikowany, jednak po kilku minutach sam uznasz, że wszystkie umieszczone w nim elementy mają sens i mogą Ci się wielokrotnie przydać. Joomla! posiada polską wersję językową, dlatego bez problemu odnajdziesz się w układzie panelu i znajdziesz potrzebne funkcje. Pod względem wygody zarządzania witryną Joomla! jest zdecydowanie jednym z najlepszych CMS-ów, o ile nie najlepszym.

Możliwość dostosowania CMS-a do indywidualnych potrzeb

Joomla! to CMS typu open source, a więc z otwartym kodem źródłowym. Jeśli znasz podstawy CSS i HTML, możesz naprawdę fajnie rozbudować podstawowe funkcjonalności i tym samym dopasować skrypt do specyfiki strony. Joomla! jest bardzo elastyczna i nieprzypadkowo korzystają z niej nawet profesjonalne agencje interaktywne czy studia projektujące zaawansowane aplikacje. W dodatku społeczność użytkowników Joomla! praktycznie cały czas dostarcza jakieś nowe rozwiązania i wspomaga rozwój systemu.

Stabilność

Joomla! nie jest idealnym CMS-em, zdarzają się błędy w tym skrypcie, ale dotyczy to praktycznie każdego systemu. Joomla! wyróżnia natomiast to, że po poprawnym skonfigurowaniu zachowuje się bardzo stabilnie i dobrze „dogaduje” z większością serwerów. Skrypt bazuje na PHP i MySQL, a więc powszechnie wykorzystywanych technologiach, które są świetnie rozpoznane i niezawodne.

Nadal nie masz pewności? To zrozumiałe, bo trzeba przyznać, że Joomla! nie sprawia dobrego pierwszego wrażenia – z punktu widzenia początkujących może się wydawać wręcz nieprzyjazna. Warto jednak dać szansę temu systemowi CMS.

Koniecznie sprawdź też, jak prezentują się strony stworzone w oparciu o Joomla! – są ich miliony, a wśród nich znajdziemy także bardzo rozbudowane serwisy korporacyjne.