joomla

Jak opublikować artykuł na stronie z poziomu panelu administracyjnego Joomla!?

Panel administracyjny Joomla! jest bardzo funkcjonalny, ale i rozbudowany, dlatego początkujący użytkownicy mogą się czuć nieco zagubieni. Z doświadczenia wiemy jednak, że po bliższym zapoznaniu się z tym narzędziem, praca na nim jest już czystą przyjemnością. Zarządzanie gotową stroną opartą na Joomla! zwykle sprowadza się do regularnego publikowania artykułów, np. na blogu czy w dziale aktualności. Jak to zrobić? Pokazujemy całą procedurę krok po kroku.

Krok 1: Zaloguj się do panelu administracyjnego

Użyj do tego danych, które podałeś na etapie instalowania i konfigurowania skryptu. Następnie odszukaj ikonę skrótu „Dodaj artykuł”. W tym momencie otworzy się strona z edytorem tekstu.

Krok 2: Przygotowanie do publikacji

Jeśli miałeś wcześniej do czynienia z panelami administracyjnymi innych systemów CMS, np. WordPressa, to dalsza procedura będzie dla Ciebie oczywistością. Jeśli nie, to wykonaj poszczególne czynności:

  • W polu „Title” wpisz tytuł artykułu. Jest to bardzo ważne i jeśli o tym zapomnisz, artykuł nie zostanie opublikowany (skrypt zwróci błąd).
  • W polu „Alias” wpisz ten sam tytuł, ale używając tylko małych liter, rezygnując z polskich znaków i stosując łączniki zamiast spacji. Możesz to pominąć, ale wówczas Joomla! stworzy alias automatycznie i jest bardzo prawdopodobne, że będzie on wyglądać nieestetycznie.
  • Wskaż sekcję i kategorię, do której ma być przypisany nowy artykuł (np. „Blog” czy „Aktualności”).

Na tym etapie możesz też zdecydować, czy artykuł ma być opublikowany od razu czy też nie. Chcąc odroczyć publikację musisz podać dokładną datę – wówczas artykuł zostanie opublikowany automatycznie tego właśnie dnia i o konkretnej godzinie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz sobie przygotować kilka artykułów „na górkę”, np. w związku z urlopem.

Krok 3: Edycja artykułu

Pora wkleić treść artykułu do edytora tekstu Joomla! Nie ma w tym żadnej filozofii – na pewno znasz kombinację Kopiuj->Wklej. Teraz możesz dowolnie edytować tekst, o ile wcześniej tego nie zrobiłeś. Do wyboru masz liczne style, np. pogrubienia, różne czcionki etc. Pamiętaj, że tekst nie może być zbity, powinien zawierać liczne akapity, wypunktowania i śródtytuły, ponieważ wtedy znacznie łatwiej się go czyta.

Możesz również dodać elementy graficzne do tekstu, jak również wybrać obrazek główny. Służy do tego dedykowany przycisk „Grafika” znajdujący się tuż po edytorem tekstu.

Krok 4: Publikacja

Artykuł gotowy, wszystko wygląda dobrze? W takim razie możesz już opublikować tekst (również jeśli publikacja ma zostać odroczona). Wystarczy, że klikniesz w przycisk „Zapisz”, co spowoduje automatyczne opublikowanie artykułu wraz z wprowadzonymi zmianami. Joomla! przeniesie Cię też do ekranu głównego panelu administracyjnego.

Jeśli natomiast zamierzasz jeszcze trochę popracować nad tekstem, ale nieco później, wybierz przycisk „Zastosuj” – treść i wprowadzone zmiany zostaną zachowane, jednak artykuł nie będzie opublikowany na stronie.

Po opublikowaniu oczywiście sprawdź, czy artykuł poprawnie się wyświetla, również na urządzeniach mobilnych (jeśli stworzyłeś stronę responsywną).