WordPress czy Joomla! – który darmowy CMS będzie lepszy dla Twojej strony internetowej?
Przed takim dylematem praktycznie codziennie stają tysiące osób, które postanowiły samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową czy blog. Wiadomo, że nie da się tego zrobić bez systemu CMS, który służy do zarządzania treścią witryny i administrowania jej zasobami. Wybór zwykle sprowadza się albo do WordPressa, albo Joomla!, czyli dwóch zdecydowanie najpopularniejszych darmowych CMS-ów na świecie. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji zestawiliśmy oba systemy i wymieniamy najważniejsze różnice między nimi.
Na początek trochę historii
Nieco starszym CMS-em jest WordPress, który powstał w 2003 roku. Początkowo była to prosta aplikacja do tworzenia blogów, która w niczym nie przypominała tak rozbudowanego narzędzia, z jakim mamy do czynienia dziś.
Joomla! została uruchomiona dwa lata później, czyli w 2005 roku. Różnica w stosunku do WordPressa polegała na tym, że twórcy Joomla! od początku zakładali, że system będzie wykorzystywany do uruchamiania kompletnych stron internetowych – stąd m.in. funkcja tworzenia niepowiązanych ze sobą katalogów.
Obecnie najpopularniejszym CMS-em na świecie jest WordPress, z którego korzysta ponad 20% wszystkich stron indeksowanych w Google. Joomla! zajmuje drugie miejsce pod względem popularności. Jest nieco mniej znana, co nie znaczy, że gorsza.
Dla kogo WordPress, dla kogo Joomla!?
Panuje dość powszechna opinia, że WordPress to idealny CMS dla początkujących, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w projektowaniu stron internetowych. Niewątpliwie ogromną zaletą WP jest znakomita przejrzystość, co ułatwia nie tylko założenie witryny, ale także późniejsze zarządzanie jej treścią. Jak to wygląda w przypadku Joomla!?
Na pewno nie ma się czego obawiać. Ten system nie jest co prawda aż tak intuicyjny, jak WordPress i raczej sięgają po niego osoby mające choćby podstawowe pojęcie o projektowaniu www, ale wystarczy poświęcić trochę czasu na poznanie Joomla!, by szybko ją polubić. Tutaj dużym atutem jest to, że tworząc stronę na Joomla! szybciej nauczysz się podstaw webmasteringu, bo ten CMS po prostu wymusza na użytkowniku zrozumienie pewnych elementarnych zasad projektowania stron.
Do czego najlepiej się nadają?
Jeśli Twoim celem jest stworzenie bloga, a w dodatku nigdy wcześniej tego nie robiłeś, to nie masz się nawet nad czym zastanawiać: WordPress będzie dla Ciebie optymalnym wyborem. Jeśli jednak chcesz zaprojektować docelową stronę www np. dla swojej firmy, poważnie zainteresuj się Joomla!
Joomla! wręcz idealnie nadaje się do tworzenia nawet bardzo rozbudowanych witryn internetowych. Gdy tylko lepiej poznasz jej funkcjonalności, będziesz zachwycony zwartą architekturą informacji i szerokimi możliwościami w zakresie personalizowania strony. Pamiętaj jednak, że Joomla! oferuje mniej darmowych szablonów graficznych niż WordPress.
Co z wtyczkami?
Liczba wtyczek i dodatków do obu systemów CMS powinna być dla Ciebie w zupełności wystarczająca. Faktem jest natomiast, że WordPress prezentuje się pod tym względem lepiej. Dużo lepiej.
Szacuje się, że liczba wtyczek do WP przekroczyła już liczbę 50.000! Do Joomla! jest ich około pięciokrotnie mniej. Pytanie brzmi jednak, czy to naprawdę będzie mieć dla Ciebie aż tak duże znaczenie? Ważne jest to, czy wśród dostępnych wtyczek znajdziesz te, które są Ci rzeczywiście potrzebne.
Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że zarówno Wordpress, jak i Joomla!, mają wokół siebie ogromne społeczności użytkowników, którzy bez przerwy tworzą nowe wtyczki i dodatki do obu systemów. Ty także możesz to zrobić i praktycznie dowolnie zmodyfikować wygląd oraz funkcjonalność wybranego systemu (są to oprogramowania z otwartym kodem źródłowym).
Kwestia bezpieczeństwa
Jest niezwykle ważna i koniecznie powinieneś wziąć ją pod uwagę. Dziś każda strona internetowa jest narażona na ataki hakerskie. Dobre zabezpieczenie witryny to podstawa, ale pamiętaj, że najsłabszym punktem niemal zawsze jest właśnie system CMS, a dokładnie wtyczki do niego.
I tutaj wyraźną przewagę zyskuje Joomla! Nie dlatego, że jest lepiej zabezpieczona przed atakami od strony systemowej, ale z powodu swojej mniejszej popularności. Hakerzy skupiają się na łatwych ofiarach, a tych najlepiej jest szukać w gronie użytkowników Wordpressa – ponieważ jest ich po prostu najwięcej. Znacznie rzadziej słyszy się natomiast o udanych i wyjątkowo groźnych atakach na witryny oparte na Joomla! Dodatkowo wspomnijmy, że już w podstawowej, darmowej wersji Joomla! dostarcza użytkownikowi certyfikat SSL (szyfrowane połączenie).
Podsumowanie
Trudny wybór, prawda? Zarówno WordPress, jak i Joomla!, są świetnymi systemami CMS i bez względu na to, na który z nich się ostatecznie zdecydujesz, nie powinieneś mieć większych problemów z zaprojektowaniem naprawdę fajnej witryny.
Jeśli mielibyśmy Ci coś doradzić, to Joomla! będzie o tyle rozsądniejszym wyborem, że ten system po prostu lepiej nadaje się do tworzenia rozbudowanych stron, w tym portali www. Gdy opanujesz podstawy, sam dojdziesz do wniosku, że ten skrypt otwiera przed Tobą większe możliwości, a dodatkowo motywuje do stałego podnoszenia swoich umiejętności.