joomla

Jak zainstalować skrypt Joomla!? Poradnik krok po kroku!

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z Joomla!, to pierwszy kontakt z tym skryptem może Cię lekko przerazić. Ten popularny CMS sprawia wrażenie bardzo skomplikowanego i rozbudowanego, ale gdy tylko się z nim oswoisz, docenisz jego niesamowitą funkcjonalność. Najpierw jednak musisz go zainstalować na serwerze. Spokojnie, nie jest to wcale trudne. Pomoże Ci w tym nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak krok po kroku zainstalować skrypt Joomla!.

Krok 1: Pobranie Joomla!

Skrypt możesz pobrać ze strony www.joomla.pl/pobierz-joomla. Jest to oficjalne źródło pobierania, co daje Ci pewność, że „przy okazji” nie zaprosisz na swój serwer jakiegoś złośliwego oprogramowania. Element zostanie pobrany w postaci paczki instalacyjnej.

Krok 2: Konfiguracja witryny

Po pobraniu paczki instalacyjnej przejdź do projektowanej witryny, wpisując jej adres w pasku przeglądarki. Otworzy się okno konfiguracyjne Joomla! Wybierz język, nazwę oraz opis strony. Musisz także uzupełnić dane administratora witryny, w tym podać nazwę, hasło i adres e-mail.

Krok 3: Konfiguracja bazy danych

Na tym etapie musisz uzupełnić wszelkie dane dotyczące połączenia witryny z bazą danych, czyli:

  • Typ bazy (z reguły jest to MySQL)
  • Nazwa serwera bazy danych (z reguły jest to localhost)
  • Nazwa użytkownika bazy danych (jeśli baza była wcześniej używana)
  • Hasło użytkownika bazy danych (jeśli baza była wcześniej używana)

Krok 4: Finalizacja instalacji

Finalizując instalację możesz już załadować wszystkie dane, które chcesz, aby znalazły się na docelowej stronie opartej na skrypcie Joomla! Możesz także wygenerować pustą stronę i popracować nad nią później. Dla bezpieczeństwa zalecamy również wysłanie e-maila z danymi konfiguracji Joomla! – gdyby przypadkiem gdzieś zaginęły lub proces instalacji został niespodziewanie przerwany.

Pamiętaj!
Przed kliknięciem w „Instaluj” dokładnie sprawdź, czy wszystkie podane dane konfiguracyjne się zgadzają!

Krok 5: Instalacja pakietu językowego

Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie, możesz jeszcze zainstalować pakiet językowy (opcja „Instaluj języki”) – w tym przypadku będzie to język polski. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ aktualna wersja Joomla! została dobrze spolszczona.

Jeśli zdecydujesz się na instalację pakietu językowego, to po zakończeniu tego procesu zdecyduj jeszcze, czy Joomla! ma być wielojęzyczna. Ustaw domyślny język dla panelu administracyjnego i samej strony. Zakładamy, że wybierzesz język polski.

Krok 6: Koniec instalacji

Wszystko przebiegło bez przeszkód? W takim razie możesz uznać instalację Joomla! za zakończoną. Pozostało Ci już tylko usunięcie z serwera katalogu instalacyjnego. Teraz możesz zabrać się za prace nad stroną internetową, do której zalogujesz się z poziomu przeglądarki lub serwera, używając wcześniej podanych danych. Możesz też użyć przycisków w panelu instalacyjnym Joomla!: „Witryna” lub „Zaplecze”.

Pamiętaj, że jeśli będziesz mieć jakiekolwiek problemy z instalacją Joomla! na swoim serwerze, zawsze możesz skorzystać z pomocy społeczności internetowej – w sieci działają fora poświęcone temu skryptowi, których użytkownicy są bardzo aktywni i chętnie dzielą się wiedzą.