Wybieramy hosting dla Joomla! Na co zwrócić uwagę?
Możesz stworzyć najlepszą stronę w dziejach Internetu, a i tak pozostanie ona bezużyteczna bez odpowiedniego hostingu. Wybór konkretnej usługi absolutnie nie powinien być przypadkowy. Zwłaszcza, jeśli projektujesz witrynę w oparciu o popularny CMS Joomla! Doświadczeni użytkownicy dobrze wiedzą, że ten skrypt ma dość specyficzne wymagania. Na co więc musisz zwrócić szczególną uwagę wybierając hosting dla Joomla!? Sprawdź nasze porady.
Dlaczego to takie ważne?
Początkującemu użytkownikowi może się wydawać, że wybór hostingu to żadna filozofia. Wystarczy dostosować pojemność wirtualnej przestrzeni do „wagi” strony i znaleźć najlepszą ofertę cenową. W przypadku Joomla! to niestety nie jest takie proste. Przy całej liście zalet, ten skrypt ma jedną zasadniczą wadę: jest wyjątkowo zasobożerny. Oznacza to, że strona oparta na Joomli! potrzebuje większej przestrzeni i przede wszystkim bardzo wydajnego hostingu.
Nieprzypadkowo część dostawców hostingu reklamuje swoją usługę słowami typu: „Nasz serwer jest idealny dla Joomla!” Wynika to z tego, że interesujący nas skrypt ma spore wymagania techniczne, a nie każda usługa hostingowa (zwłaszcza dotyczy to tych najtańszych) je spełnia.
Z czym będzie się wiązać wybór złego hostingu dla Joomla!? Prędzej czy później pojawią się problemy związane ze:
- Zbyt wolnym ładowaniem się strony;
- Czasową niedostępnością witryny;
- Nagminnym przekraczaniem udzielonego limitu transferu danych;
- Irytacją użytkowników;
Uwaga!
Na hostingu nie mogą oszczędzać właściciele sklepów internetowych i portali opartych na Joomla! W tym przypadku szybkie działanie strony ma bezpośrednie przełożenie na zyski z jej posiadania.
Aby upewnić się, że dana usługa hostingowa spełnia wymagania techniczne stawiane przez Joomla!, przejdź pod TEN adres i porównaj dane umieszczone w tabelce z tymi, które przedstawił Ci dostawca hostingu. Wówczas wszystko będzie już jasne.
Jaka ilość miejsca na serwerze jest potrzebna dla Joomla!? Co z transferem?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, z jaką stroną mamy do czynienia: blogiem, prostą wizytówką, stroną wizerunkową, landing page, sklepem online, a może portalem internetowym? Joomla! świetnie nadaje się do stworzenia każdej z tych witryn. Drugą kwestią jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy na serwerze będą zapisywane również wiadomości e-mail.
Generalnie jest tak, że „czysty” skrypt, bezpośrednio po pobraniu i zainstalowaniu na serwerze, zajmuje około 50 MB. Niby niewiele, ale pamiętaj, że Joomla! daje ogromne możliwości w zakresie rozbudowywania witryny. Spokojnie można na niej oprzeć np. portal internetowy, który po skończeniu będzie „ważyć” kilkanaście gigabajtów! Dlatego rozsądnie będzie wybrać pakiet hostingowy oferujący minimum 20 GB przestrzeni.
Kolejną istotną sprawą jest transfer. Przeciętna strona wizerunkowa na Joomla!, którą odwiedza kilkaset osób miesięcznie, potrafi wygenerować zużycie danych na poziomie nawet 10-15 GB. Zwłaszcza, jeśli umieszczono na niej wiele elementów multimedialnych. Wniosek jest prosty: najtańszy pakiet hostingowy będzie złym wyborem, a na dłuższą metę także zbyt drogim – bo przekroczenie transferu jest praktycznie pewne.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Pozostałe kryteria wyboru hostingu są uniwersalne i dotyczą każdej strony, niezależnie od tego, czy została założona na Joomla! czy jakimkolwiek innym skrypcie. Chodzi tutaj przede wszystkim o:
- Uptime – czyli inaczej dostępność serwera. Ten parametr ma decydujący wpływ na bezawaryjność danej usługi hostingowej. Sugerujemy wybór firmy gwarantującej uptime na poziomie przynajmniej 99,95% SLA.
- Częstotliwość wykonywania backupu – jest to niezwykle ważne, bo decyduje o bezpieczeństwie strony i jej zasobów. Backup powinien być wykonywany na bieżąco, czyli codziennie. Wówczas będzie można łatwo odzyskać dane w razie ewentualnego ataku hakerskiego czy awarii.
- Wsparcie techniczne – warto sprawdzić, czy dostawca hostingu udziela pomocy technicznej w systemie 24/7 i jak szybko reaguje na zgłoszenie.
Kierując się tymi zasadami bez większego problemu znajdziesz odpowiedni hosting dla swojej strony opartej na Joomla! Pamiętaj, że najważniejsza wcale nie jest cena usługi, a za podejrzanie tanimi ofertami zawsze kryją się jakieś niebezpieczne kruczki.